آشنایی با تجارت B2Bبازاريابي Business to Business که به آن B2B هم گفته می شود به نوعی از تجارت که در آن فروش محصول یا خدمات یک شرکت‌ به ‌شرکتی دیگر است كه بصورت مستقيم انجام ميگردد. به ‌عبارتی‌ دیگر B2B را می‌توان تجارت عمده و کلان بین تامین کنندگان و خریداران در نظر گرفت که این نوع بازاریابی بر روی اصول اساسی مثل بازاریابی مصرف‌کننده تکیه دارد. قیمت که قطعا یکی از مهم ترین فاکتور های اصلی و اساسی خرید محصول و خدمات برای مصرف‌کنندگان یک کالا یا محصولات به ‌حساب می‌آید در کنار آن، محبوبیت نیز از فاکتورهای ویژه است. اما این در حالیست که مهم‌ترین برگ خرید برای خریداران تجارت B2B در مرحله اول قیمت و در گام بعدی سود بالقوه محصول یا خدمات است. در بازاریابی B2B تاجران برای عرضه کالا، محصول یا خدمات خود نیاز به شناخت مشتریان و واسط‌های خود هستند. آیتم هایی از قبیل تأمین‌کنندگان، خریداران، پشتیبانی و سرویس‌های بازرسی و یافتن راه‌های جدید برای ترویج روابط از طریق رسانه‌های اجتماعی که بتواند امور خرید و فروش را سرعت و سهولت بیشتری بدهد از موضوعات روز این نوع بازاریابی به‌حساب می‌آید.

بازاریابی B2B از کی شروع شد؟

سیسکو که یکی از شرکت‌های پیشرو و فعال در زمینه تجهیزات آی تی، فناوری اطلاعات و شبکه است در سال 1996 پا به عرصه این تجارت پررونق گذاشت و به فاصله کمی بعد از آن شرکت‌های بزرگ و مطرح دیگری همچون مایکروسافت و آی بی ام با ورود به این تجارت، نرم‌افزار و سرویس‌های خود را ارائه کردند و امروزه تجارت الکترونیک B2B بیشترین پیشرفت و بازدهی را در زمینه تجارت الکترونیک داشته است و این روند با توجه به پیش بینی های انجام شده از سوی کارشناسان به‌ صورت صعودی در سال‌های آینده بیش ‌از پیش ظاهر شود.

اهمیت تجارت B2B بر بستر تجارت الکترونیک چیست؟

در عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم، دوره ایکه رقابت میان تولیدكنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات بسیار شدید است. از طرفی مشتریان این دوره به دنبال دریافت خدمات و كالاهایی با بهترین كیفیت و نازل‌ترین قیمت هستند. تجارت الکترونیک بستر مناسبی را برای کسب ‌وکار‌ها به وجود آورده تا محصولات و خدمات خود را مستقل از وابسته بودن به مقیاس جغرافیایی و یا زمان ارائه کنند. این به بدان معناست که تولیدكنندگان و عرضه‌کنندگان خدمات و محصولات می‌توانند با استفاده از تجارت الكترونیك و البته با صرف حداقل هزینه در هر نقطه از كره زمین برای كالای خود مشتری مناسب داشته باشند. با تعاریفی که در بالا شد، تجارت B2B بر بستر تجارت الکترونیک با سرعت عرضه و تقاضای بیشتری همراه است و همین امر باعث می‌شود تا شرکت‌ها به خدمات و محصولات درخواستی خود با سرعت و کیفیت بهتری دسترسی داشته باشند.

مزایای تجارت الكترونیكی برای تجارت B2B چیست؟

تا اینجا با اهمیت تجارت B2B بر بستر تجارت الکترونیک آشنا شدیم. در ادامه با مزایای تجارت الکترونیکی برای تجارت B2B آشنا می‌شوید:

 • خرید وفروش، عرضه و تقاضا کالا و خدمات را آسان‌تر می‌کند.
 • مشتری قدرت مانور و انتخاب بالایی را دارد (از میان شرکت‌ها و تامین کنندگان متعدد، محصولات و خدمات درخواستی خود را با قیمت و هزینه کمتر دریافت می‌کند.)
 • در وقت و هزینه مشتری صرفه‌جویی فراوانی می‌شود.
 • مشکلات جغرافیای شهرها و کشورهای بزرگ مثل ترافیک با این روش قابل‌حل است.

با انواع مدل‌های تجارت در B2B آشنا شوید

ماهیت تجارت در B2B با توجه به تعداد خریداران و فروشندگانی که در بازار فعالیت می‌کنند در سه دسته کلی قرار می‌گیرند:

 • تجارت بر مبنای فروشندگان: تعداد فروشنده زیاد اما تعداد خریداران اندک
 • تجارت بر مبنای خریداران: تعداد خریداران زیاد اما اندکی از فروشندگان در دسترس هستند.
 • بر مبنای خریداران و فروشندگان: در این زنجیره تعداد خریدار و فروشندگان به تعداد کافی زیاد و باهم در ارتباط‌اند.

استراتژی تجارت B2B چیست؟

موفقیت در تجارت B2B تنها با تکیه برتبلیغات میسر نیست، بلکه موفقیت در یک تجارت B2B نیازمند وجود یک استراتژی و برنامه‌ریزی درست و منسجم برای شرکت، به ‌عنوان جزئی اصلی از تجارت محسوب می شود. حال ببینیم برای پیشرفت و موفقیت در استراتژی تجارت خود، نیازمند چه الزامات هستید ؟ این الزمات می تواند شامل :

 • ارائه وبینار های معرفی در سطح سازمان و حتی بالاتر
 • راه‌اندازی غرفه در نمایشگاه‌های پربازدید و هدف برای فروش محصولات
 • ارسال خبرنامه شرکت برای مشتریان و اطلاع‌رسانی‌های لازم
 • حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی برای شناخت مخاطبین و جذب آن‌ها
 • حضور در رویدادهای مرتبط با صنعت فعالیتحجره ها دروازه ورود به تجارت جهانی